زندگی

سازمان بهداشت جهانی دومین واکسن کرونای چینی را تایید کرد

سازمان بهداشت جهانی دومین واکسن کرونای چینی را تایید کرد

سینوواک، دومین واکسن کرونای ساخت چین از سوی سازمان بهداشت جهانی مجوز اضطراری این سازمان را کسب کرد.

سازمان بهداشت جهانی دومین واکسن کرونای چینی را تایید کرد

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که واکسن سینوواک، ساخت چین را تایید می‌کند. تاییدیه این نهاد بین‌المللی بالاترین استاندارد‌ها در زمینه اثرگذاری و تولید این واکسن را دربرمی‌گیرد.

این واکسن باید در دو نوبت با فاصله دو تا چهار هفته تزریق شود و برای افراد بالای ۱۸ سال توصیه شده است.

بر اساس نظر گروه مشاوران مستقل سازمان بهداشت جهانی این واکسن می‌تواند جلوی ظهور نشانه‌های بیماری در ۵۱ درصد از واکسینه‌شده‌ها را بگیرد. همچنین ۱۰۰ درصد واکسینه‌شده‌ها از ابتلا به نشانه‌های سخت بیماری و بستری شدن در بیمارستان مصون خواهند بود. این واکسن برای افراد بالای ۶۰ سال امتحان نشده و اثرات آن در این گروه سنی برای کارشناسان مشخص نیست.

با صدور این مجوز، نهاد‌های وابسته به سازمان ملل می‌توانند واکسن سینوواک را خریده و آن را توزیع کنند. همچنین این واکسن می‌تواند در قالب برنامه کوواکس برای کشور‌های فقیر توزیع شود.

واکسن دیگر ساخت چین، سینوفارم اوایل ماه مه از سوی سازمان بهداشت جهانی مجوز اضطراری دریافت کرده بود. مجوز اضطراری برای کشور‌هایی است که اداراتی برای کنترل و بازبینی واکسن ندارند. کشور‌های اروپایی و آمریکا خودشان واکسن‌های تولیدی را کنترل و بازبینی می‌کنند.

ایران از آغاز کمپین واکسیناسیون از واکسن چینی سینوفارم و واکسن روسی اسپوتنیک استفاده می‌کند.

مجوز اضطراری سازمان بهداشت جهانی تا کنون برای واکسن‌های بایون‌تک-فایزر، آسترازنکا، جانسون اند جانسون، مدرنا و سینوفارم صادر شده است.

واکسن سینوواک تا کنون در بسیاری کشور‌ها از قبیل چین، برزیل، شیلی، تایلند و ترکیه مورد استفاده قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید

انتهای پیام/

منبع

سازمان بهداشت جهانی دومین واکسن کرونای چینی را تایید کرد
www.yjc.news

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا