زندگی

صفاریان: “منو بشناس” با خودخواهی فرزاد فرزین بر باد رفت

.

صفاریان: “منو بشناس” با خودخواهی فرزاد فرزین بر باد رفت

بهروز صفاریان تنظیم کننده پروژه‌ی «منو بشناس» معتقد است که خودخواهی فرزاد فرزین باعث برباد رفتن این آهنگ شده است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، «منو بشناس» نام نماهنگی بود که در قالب پروژه‌ای بزرگ اجرایی شد. پروژه‌ای که بی‌شک با بودجه‌ای میلیاردی به سرانجام رسید. 40 خواننده موسیقی پاپ در این اثر حضور داشتند. تصاویر نماهنگ هم جلوه‌های بصریِ زیادی داشت. انتظار می‌رفت اثری باشد که به اندازه‌ی بودجه‌اش بیارزد و بازخورد داشته باشد. اما…

«منو بشناس» یک بار هم در طولِ مراحل ساختش لو رفت. یعنی موسیقی این اثر قبل از انتشار رسمی منتشر شد و این مسئله اتفاق بسیار بدی برای این پروژه‌ی بزرگ بود.

بالاخره «منو بشناس» به صورت رسمی منتشر شد و بازخوردهای چندانی هم نداشت. بسیاری از خوانندگانِ حاضر در این پروژه ناراضی بودند؛ هر کدام به دلیلی. یکی از این خوانندگانِ ناراضی خشایار اعتمادی بود. اعتمادی بالاخره در یک ارتباط زنده با بهروز صفاریان تنظیم کننده‌ی آهنگِ «منو بشناس»، اعتراضش را علنی کرد. صفاریان هم پاسخ‌هایی داشت که در نوع خودش جالب است.

در ادامه متن صحبت‌های خشایار اعتمادی خواننده موسیقی پاپ و بهروز صفاریان تنظیم کننده «منو بشناس» را می‌خوانید (گفت‌و‌گوی اعتمادی و صفاریان در یک ارتباط زنده در یکی از شبکه‌های اجتماعی شکل گرفته است):

 منو بشناس باید با صدای من شروع می‌شد 

خشایار اعتمادی: من به خاطر بهروز صفاریان وارد این پروژه شدم. ما باید کل آهنگ را می‌خواندیم و انتخاب (انتخابِ صدای هر خواننده برای جاهای مختلفِ آهنگ) با بهروز صفاریان بود. که البته کار بسیار سخت همین انتخاب بود. وقتی آهنگ نهایی شد و نتیجه آن را شنیدم، گله‌مند شدم؛ چرا که به نظرم شروع کار باید با صدای من می‌بود. چون جنس صدای من برای شروع این آهنگ بسیار مناسب بود (اعتمادی در اینجا بخشی از شعرِ آغازین آهنگ را زمزمه می‌کند.) به هر روی من به عشقِ بهروز صفاریان وارد این پروژه شدم.

خودخواهی فرزاد فرزین این آهنگ را برباد داد / فرزین حتی در شمارش خوانندگان هم اشتباه کرد

بهروز صفاریان: قبل از هر چیزی بابت حضور شما در این پروژه تشکر می‌کنم (خطاب به خشایار اعتمادی). خودم هم گله‌ی بزرگی درباره این پروژه دارم که در اینجا باید درباره‌اش صحبت کنیم.

حضور در این اثر فعالیت خوانندگی محسوب نمی‌شود، این اثر یک اتفاق ملی بود. انتخاب تعداد زیادی از خوانندگان، رقم زدن یک اتفاق بی‌نظیر بود. ما در تاریخ موسیقی چنین اتفاقی نداریم که 40 نفر در یک اثر حضور داشته باشند و 20 نفرشان بخوانند و چند خواننده دیگر هم فقط چهره‌شان را ببینیم.

صدای برخی از خوانندگان در این پروژه نیست، در حالی که تصویرشان دیده می‌شود. علت این امر این بود که قصدِ ما درست کردنِ یک تک آهنگ نبوده است. ما می‌خواستیم کاری انجام دهیم که خوانندگان مختلف با طرفداران مختلف و با جهان بینیِ مختلف را کنار هم داشته باشیم تا اتحاد را بیشتر شکل دهیم و آن را گسترش دهیم.

اما متأسفانه این آهنگ به مقصود اصلی‌اش نرسید. گله‌ی بزرگی نسبت به تهیه‌کننده دارم و آن هم این بود که پای تنها یک خواننده ایستاد. فرزاد فرزین ملودی‌ساز این آهنگ بود و تنها به همین دلیل جهت بار تفکریِ بسیاری از خوانندگان را تغییر داد و تهیه کننده هم پای آقای فرزین ایستاد.

به خاطر نوع مواجهه، نوع تبلیغات و انتخابِ عنوانِ معرفی این پروژه بسیاری از خوانندگانِ حاضر در این آهنگ ناراحت شدند. اینکه نوشته شود «فرزاد فرزین و چهل خواننده» خب مشخص است که به همه خوانندگانِ حاضر در این پروژه برمی‌خورد.

البته آقای فرزین حتی در حسابِ تعداد خوانندگان هم اشتباه کرده بود؛ چون تعداد خوانندگان با خودِ فرزاد فرزین به 40 نفر می‌رسید. پس باید می‌نوشت «فرزاد فرزین با 39 خواننده.» ویدیوی این کار پروژه‌ی بسیار سخت و پر زحمتی بود. موسیقی آن هم بسیار سنگین بود؛ سِکشنِ بادی و زهی و کُرال و این همه خواننده، زحمات زیادی در پی داشت. اما همه این زحمات بابت یک خودخواهی و بابت یک اشتباه برباد رفت (در اینجا بهروز صفاریان اشاره کرد که به جای ادامه صحبت‌هایش باید بوق پخش کند.)

تنها بهروز صفاریان می‌توانست 40 خواننده را کنار هم جمع کند

خشایار اعتمادی: هیچ کمپانی توان این را ندارد که 40 خواننده را کنار هم جمع کند. اگر یادت باشد سال 1379 در حالی که در فرحزاد قدم می‌زدیم، صحبت این بود که شما و فؤاد حجازی و فردین خلعتبری و چهار شاعر به اتفاق من و عصار و شادمهر، آلبومی را جمع کنیم. اگر یادت باشد ما نتوانستیم این چند نفر را جمع کنیم. در این مسئله هم مطمئنم که هیچ کمپانی نمی‌تواند 40 خواننده را جمع کند. اما تو به خاطرِ اعتبار و نام خوبی که در موسیقی ایران داری، توانستی این چهل خواننده را کنار هم جمع کنی.

وقتی ویدیویِ این کار را دیدم، از تو سؤال کردم که چرا در برخی جاها از من بهتر استفاده نکرده‌ای که پاسخ دادی که در این باره من تصمیم گیرنده نبوده‌ام.

حتی پرسیدم که چرا قاسم افشار نیست. حتی به قاسم افشار، محمد ایوضی خبر دادم که ممکن است بهروز صفاریان با شما تماس بگیرد تا در این پروژه حضور داشته باشید و از آنها خواستم که حتما بپذیرند و در این پروژه باشند.

از همه خوانندگانی که خودم دعوت کردم عذر می‌خواهم

بهروز صفاریان: تصمیم‌گیری قطعی با من نبود. از تمام کسانی که خودم دعوتشون کردم و دعوت من را پذیرفتند تشکر می‌کنم. در عین حال بابتِ تمامِ مشکلاتی که پیش آمد از همه آنها عذرخواهی می‌کنم.

انتهای پیام/

منبع

صفاریان: “منو بشناس” با خودخواهی فرزاد فرزین بر باد رفت
www.tasnimnews.com

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا