زندگی

عجیب ترین حیوانات دنیا که شما را حیرت‌زده می‌کنند

عجیب ترین حیوانات دنیا که شما را حیرت‌زده می‌کنند

آیا می‌دانید حیوانات عجیب‌وغریبی وجود دارند که خیلی‌ها حتی از وجودشان هم بی‌خبرند؟ در این مقاله شما را با عجیب ترین حیوانات دنیا آشنا خواهیم کرد.

عجیب ترین حیوانات دنیا که شما را حیرت‌زده می‌کنند

اگر شما هم جزو آن دسته از آدم‌های عاشق حیوانات هستید، قطعا دیدن حیوانات از نزدیک برای‌تان بسیار هیجان‌انگیز است. آیا می‌دانید در بعضی نقاط جهان، حیوانات عجیب‌وغریبی وجود دارند که خیلی‌ها حتی از وجودشان هم بی‌خبرند؟ در این مقاله عجیب ترین حیوانات دنیا را که با شمایل خاص‌شان حیرت‌زده‌تان می‌کنند به شما معرفی می‌کنیم.

اخیرا غواصانی که در جزایر سلیمان (Solomon Islands) در اقیانوس آرام غواصی می‌کردند، لاک‌پشت دریایی درخشان (Glowing sea turtle) را کشف کردند. البته زیست‌تاب‌ها (bioluminescent؛ موجودات زنده‌ای که به‌دلیل واکنش‌های شیمیایی رخ‌داده در بدن‌شان از خود نور ساطع می‌کنند) زیاد هستند، اما این اولین مورد ثبت‌شده از «خزنده» درخشان در حیات‌وحش است. به‌گفته‌ی دیوید گروبر (David Gruber)، استادیار زیست‌شناسی کالج باروک (Baruch College)، پوسته‌ی این لاک‌پشت دریایی منقاردار به دورنگ قرمز و سبز می‌درخشد، اما احتمال دارد که رنگ قرمز به‌خاطر جلبک‌های زیست‌تاب باشد.

لاک‌پشت دریایی درخشان، یکی از عجیب ترین حیوانات

گروبر به خبرگزاری لایو ساینس (Live Science) گفته: «شاید این روش آنها برای برقراری ارتباط باشد، تا همدیگر را بهتر ببینند، یا با تپه‌های دریایی که آنها هم زیست‌تاب هستند یک‌شکل شوند. این لاک‌پشت، رنگ تازه‌ای که عمدتا آبی است، به جهان پیرامون خود می‌دهد.»

پانگولین، یکی از عجیب ترین حیوانات

اگر مورچه‌خوار و آرمادیلو با هم آمیزش داشتند، بچه‌شان چیزی شبیه پانگولین (Pangolin) می‌شد! پانگولین یا پولک‌پوست، پستاندار عجیب‌وغریبی است که در بخش‌هایی از آسیا و آفریقا زندگی می‌کند. این حیوان زبانی دراز برای خوردن مورچه‌ها و موریانه‌ها، و پوسته‌ای کراتینی برای محافظت از خود دارد و تنها پستانداری است که به مرور زمان این‌چنین با محیط انطباق یافته است. متأسفانه همین ویژگی‌های منحصربه‌فرد پانگولین، باعث شده تا بالاترین آمار قاچاق حیوانات پستاندار جهان مربوط به پانگولین باشد؛ زیرا گوشت و پوسته‌ی محافظش طرفداران زیادی دارند. درحال‌حاضر، پانگولین در فهرست موجودات درمعرض خطر قرار دارد.

قورباغه‌ی شیشه‌ای قلب‌معلوم دایان، یکی از عجیب ترین حیوانات

قورباغه‌های شیشه‌ای انواع بسیار مختلفی دارند، اما قورباغه‌ی شیشه‌ای دایان (Diane’s bare-hearted glass frog) که می‌توان قلبش را در زیر پوست شفافش دید کشف جدیدی است که برای اولین بار در سال ۱۹۷۳ در کاستاریکا دیده شد. شاید رنگ سبز روشنِ این قورباغه اولین چیزی باشد که نظرتان را جلب می‌کند، اما جالب‌ترین نکته، این است که می‌توان اجزای داخل بدنش را دید! پوست بدن این جانور شفاف است و باعث می‌شود اندام‌های داخلی‌اش به‌خوبی دیده شوند. اگر می‌خواهید این قورباغه را از نزدیک ببینید، باید حسابی چشم‌تان را تیز کنید، چون این جهنده‌های کوچک کمتر از ۲/۵ سانتی‌متر طول دارند.

اکسولوتل، یکی از عجیب ترین حیوانات

اکسولوتل (Axolotl) یا سمندر مکزیکی یا ماهی راه‌رونده‌ی مکزیکی، سمندر کوچکی است که در دریاچه‌های اطراف مکزیکوسیتی یافت می‌شود. درحال‌حاضر، این حیوان هم در فهرست گونه‌های درمعرض خطر قرار گرفته است. این دوزیست می‌تواند اندام‌هایش را بازسازی کند، چشم‌هایش پلک ندارند و ممکن است سیاه یا زال باشد.

آکسولوتل

احتمالا تعجب می‌کنید که اکسولوتل قبل از رشد کامل چنین شکل و شمایلی دارد!‌

خورشیدماهی، از عجیب ترین حیوانات

خورشیدماهی (Sun fish) سنگین‌ترین ماهی استخوانی جهان است. وزن نوع بالغ این ماهی به ۲ تُن می‌رسد. این موجود عجیب‌وغریب در آب‌های معتدل و گرمسیری سرتاسر دنیا یافت می‌شود؛ و البته در کشورهایی مانند ژاپن، کره و تایوان، غذای لذیذی هم محسوب می‌شود.

کَل ساکایی، از عجیب ترین حیوانات

کَل ساکایی (Saiga antelope) در روسیه، قزاقستان و ازبکستان زندگی می‌کند و به‌لطف بینی بزرگ و انعطاف‌پذیرش به‌راحتی شناسایی می‌شود. دماغ بسیار بزرگ این بز کوهی به او کمک می‌کند جلوی ورود گردوغبار به بدنش را بگیرد و دمای خونش را هم تنظیم کند. در اردیبهشت‌ سال ۱۳۹۴ خورشیدی، متأسفانه بیش از ۱۲۰ هزار کل ساکایی مُردند! دانشمندان معتقدند آنها قربانی بیماری واگیردار ناشناخته‌ای شده‌اند که کل جمعیت‌شان را آلوده کرده است.

عنکبوت گردباف شاخ‌دراز، از عجیب ترین حیوانات

عنکبوت گردباف شاخ‌دراز (long-horned orb weaver spider) از آن جانورانی است که تماشای عکس‌هایش را دوست داریم، اما مسلماً دوست نداریم گوشه‌ی دیوار خانه‌مان آن را ببینیم. این عنکبوت هشت چشم و ستون فقرات شاخ‌مانند درازی دارد که از شکمش بیرون زده است. عنکبوت گردباف شاخ‌دراز در جنگل‌ها و مزارع آسیا زندگی می‌کند.

گریال، یکی از عجیب ترین حیوانات

تصویر بالا، تصویر تمساحی معمولی نیست. این تمساح پوزه‌باریک، گریال (Gharial) یکی از عجیب ترین حیوانات دنیاست که فقط در حال شنا در آب‌های هند یافت می‌شود. پوزه‌ی بلند این جانور که ۱۱۰ دندان دارد، او را به شکارچی ماهی قهاری تبدیل کرده است. دانشمندان تخمین می‌زنند که فقط ۲۳۵ گریال در طبیعت باقی مانده است.

خفاش‌ماهی لب‌قرمز، یکی از عجیب ترین حیوانات

خفاش‌ماهی لب‌قرمز (Red-lipped batfish) یکی از عجیب ترین حیوانات دنیاست که در نزدیکی جزایر گالاپاگوس (Galápagos Islands) زندگی می‌کند و از ظاهرش به‌نظر می‌رسد آرایش کرده است! این ماهی علاوه‌بر چروک‌های روشنش، شاخ هم دارد و معمولا به‌جای شنا، در کف اقیانوس راه می‌رود.

بلاگر، نویسنده و مترجم هستم. به علوم شناختی، کارآفرینی و زبان‌های خارجی علاقه زیادی دارم.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام و ایمیل مرا در این مرورگر برای افزودن دیدگاه در آینده، ذخیره کن.

لطفا به سوال زیر پاسخ دهید

اگر این دیدگاه پاسخ داده شد، به من ایمیل بزنید.

خیلی جالب و مفید من عاشق حیوانات هستم و همیشه افسوس میخورم که نتونستم در این رشته تحصیل کنم

پربازدیدترین مطالب ترین های جهان

بهترین فیلم های ترسناک جهان که دلهره و ترس را به جان‌تان می‌اندازند

بهترین فیلم های عاشقانه جهان؛ ۳۱ فیلم رمانتیک که عشق را به شما هدیه…

بهترین فیلم های 2018‌ که شما را پای تلویزیون میخکوب می‌کنند

فیلم هایی که باید دید؛ ۲۵ فیلم برتر قرن ۲۱ تاكنون كه حتما باید ببینید

بهترین فیلم های جهان؛ ۲۵ فیلم معروف دنیا که حداقل یک بار باید ببینید

آخرین مطالب

معرفی ۵ کتاب درباره کمال گرایی؛ چگونه از کمال گرایی خلاص شویم؟

تفاوت لوسیون،‌ کرم، ژل و پماد چیست؟

فیزیوتراپی در منزل چیست؟ همه نکات درباره فیزیوتراپی در منزل

عوارض آسپارتام و میزان مصرف مجاز آن؛ جایگزین‌های طبیعی آسپارتام چه هستند؟

علت سنگینی پاها چیست؟ شرح دلایل + راهکارهایی ساده برای رفع این مشکل

ترین های جهان

عجیب ترین قوانین دنیا که با شنیدن آن‌ها بهت‌زده خواهید شد

عجیب ترین خانه های دنیا که شما را بهت‌زده می‌کنند

بهترین دانشگاه های کانادا کدام‌اند؟

پرفروش ترین فیلم های جهان؛ ۲۵ فیلمی که گیشه را از آن خود کرده‌اند

خوشمزه ترین غذاهای دنیا که هر گردشگری را شیفته خود خواهند کرد

زیباترین گلهای جهان که مبهوت زیبایی‌شان می‌شوید

منبع

عجیب ترین حیوانات دنیا که شما را حیرت‌زده می‌کنند
www.chetor.com

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا