زندگی

لغو روادید گروهی فرصتی ارزشمند برای تورگردانان ایران و روسیه 

لغو روادید گروهی فرصتی ارزشمند برای تورگردانان ایران و روسیه 

تهران – ایرنا – وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لغو روادید‬⁩ گروهی گردشگری میان  ایران و روسیه را فرصتی ارزشمند برای تورگردانان و تسهیل کننده سفرهای بین‌المللی دو کشور دانست. 

لغو روادید گروهی فرصتی ارزشمند برای تورگردانان ایران و روسیه 

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، برنامه اقدام مشترک لغو روادید گروهی میان تهران-مسکو امروز دوشنبه (١٧ خردادماه) توسط علی‌اصغر مونسان وزیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی جمهوری اسلامی ایران و زارینا دوگوزووا رئیس آژانس فدرال جهانگردی روسیه (روستوریسم) امضا و بدین ترتیب این موافقتنامه بین دو کشور عملیاتی شد.

مونسان که برای دیدار با مقامات حوزه گردشگری روسیه و امضا این سند به مسکو سفر کرده است، در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: امروز موافقت‌نامه ⁧‫لغو روادید‬⁩ گروهی گردشگری بین ایران و روسیه را با خانم زارینا دراگوزووا، رئیس آژانس فدرال گردشگری روسیه امضا کردم. ‏ وزیر میراث فرهنگی تصریح کرد: این اقدام که سفرهای بین‌المللی میان دو کشور را تسهیل خواهد کرد تا پایان سال ۲۰۲۳ برقرار و فرصتی ارزشمند برای تورگردانان دو کشور خواهد بود.

به گزارش ایرنا، موافقتنامه لغو روادید گروهی میان دو کشور در سال ۱۳۹۶(۲۸ مارس ۲۰۱۷) در مسکو به امضا طرفین رسیده بود اما برای اجرای آن، ضرورت داشت برنامه اقدام مشترکی تنظیم شود تا فرایند اجرای آن را مشخص سازد که امروز دوشنبه به امضای دو طرف رسید.

بر اساس این موافقتنامه گروه های گردشگر ۵ تا ۵۰ نفره ایرانی و روسی می توانند بدون روادید به برای مدت یک ماه ایران و روسیه سفر کنند و اکنون فقط باید منتطر فروکش شدن ویروس کرونا شد.   روسیه یکی از کشورهای هدف دولت دوازدهم برای روانسازی گردشگری است؛ روابط خوب دو کشور در حوزه های مختلف، علاقه مندی گردشگران ایران به روسیه وظرفیت های موجود در کشور برای بخش فرهنگی و تاریخی گردشگران از سال ٩۶ مسیولان دو کشور را برای عملیاتی کردن لغو روادید گروهی ترغیب کرد.

امید می رود امضای این سند و همچنین روند افزایش واکسیناسیون عمومی و عبور از شرایط کرونایی گردشگری میان  ایران و روسیه افزایش چشم گیری داشته باشد . 

به گفته وزیر میراث‌ فرهنگی « تا قبل از همه گیری کرونا بیش از ۶۰ هزار گردشگر ایرانی به روسیه و ۳۶ هزار گردشگر روسی به ایران سفر می کردند» که انتظار بر این است با عملیاتی شدن طرح لغو روادید و البته مسافت کم و ظرفیت های خوب دو کشور تعداد گردشگران در هر دو کشور افزایش بیشتری پیدا کند و عزم دو کشور را برای توسعه رفت و آمد و گردشگری بیش از گذشته جزم کند.

 زارینا دوگوزووا رئیس آژانس فدرال جهانگردی روسیه هم در حاشیه امضا برنامه اقدام مشترک لغو روادید گروهی میان تهران-مسکو  خاطرنشان کرد: با توجه به روابط خوب دو کشور و ظرفیت های عالی گردشگری لازم است حجم تردد  گردشگران به مناطق گردشگری دو کشور بسیار افزایش یابد.   پیشتر نیز محمد جوادظریف و سرگئی لاوروف وزرای امور خارجه ایران و روسیه در ماه مه ۲۰۱۹ (اردیبهشت ۹۸) نیز پروتکل ساده سازی ویزا بین دو کشورها  امضا کرده بودند.

کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه هم که در ایران  مراسم حضور داشت، گردشگری را تضمین قابل اعتمادی برای توسعه روابط ایران و روسیه دانست و توضیح داد »بر اساس این موافقت نامه شرکت های معتبر قادر به دریافت یک ویزا برای کل گروه گردشگران هستند که اجازه ورود به روسیه یا ایران را می دهد. »

یاد آور می شود محمد جوادظریف و سرگئی لاوروف وزیران امور خارجه ایران و روسیه در ماه مه ۲۰۱۹ (اردیبهشت ۹۸) نیز پروتکل ساده سازی ویزا بین دو کشورها  امضا کرده بودند.

به گفته مونسان «عمان و چین نیز از کشورهایی بودند که لغو  روادید با آنها انجام شده است که رشد و افزایش چشمگیر گردشگران را ایجاد کرد اما  شرایط همه گیری کرونا منجر به توقف این روند شده است.»

منبع

لغو روادید گروهی فرصتی ارزشمند برای تورگردانان ایران و روسیه 
www.irna.ir

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا