زندگی

مودم خود را از هک شدن با ترفندی ساده محافظت کنید

مودم خود را از هک شدن با ترفندی ساده محافظت کنید

نکته‌ای در مورد تمام مودم‌ها وجود دارد استفاده از رمز ورودی مشترک می‌باشد.

مودم خود را از هک شدن با ترفندی ساده محافظت کنید

۱- ابتدا مرورگر خود را باز نمایید و در نوار ابزار جستجوی آن عبارت ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ را وارد نمایید.

مودم خود را از هک شدن با ترفندی ساده محافظت کنید

۲- روی گزینه Maintenance > Administration کلیک کنید و سپس گذارواژه جدید خود را وارد کنید و سپس کلمه Save را انتخاب نمایید.

مودم خود را از هک شدن با ترفندی ساده محافظت کنید

بعد از اینکار رمز ورود شما از حالت پیش فرض تغییر کرده و با کلمه که شما انتخاب نموده اید جایگزین می‌شود.

مودم خود را از هک شدن با ترفندی ساده محافظت کنید

برای اتصال به مودم و استفاده از اینترنت دو روش کلی وجود دارد؛ روش اول قرار ندادن رمز عبور است که با اینکار تمام افراد که در شعاع شبکه بی سیم مودم هستند می‌توانند از اینترنت شما استفاده کنند که این روش می‌تواند امنیت اطلاعات شما را به خطر بیاندازد؛ اما روش دوم انتخاب رمز عبور قوی و همچنین نام کاربری برای مودم می‌باشد که استفاده از روش دوم می‌تواند تا حدودی از هک شدن اطلاعات شما جلوگیری نماید برای این کار باید مراحل زیر را انجام دهید:

۱- ابتدا به قسمت Interface Setup بروید سپس بر روی کلمه Wireless کلیک کنید.

۲- در قسمت Username یک نام کاربری برای سیستم اینترنت خود انتخاب کرده و سپس در بخش Password نیز یک رمز عبور وارد نمایید.

نکته: حداقل کلمه عبور یا رمزتان باید ۸ کاراکتر باشد.

در نهایت بر روی گزینه SAVE در پایین صفحه کلیک کنید. با این روش شما توانسته اید امنیت وای فای مودم خود را در برابر هک شدن حدودا ۲۵% بالا ببرید.

به منظور هک کردن مودم، نرم افزار‌ها و همچنین اپلیکیشن‌های متنوعی وجود دارند که می‌توانند به راحتی مودم را هک کنند. نکته‌ای که در مورد این برنامه‌ها وجود دارد، استفاده از WPS سیستم وای فای شما می‌باشد که با غیرفعال کردن این گزینه مانع نفوذ هکر‌ها می‌شوید. برای اینکار تنها کافی است همانند شکل زیر WPS مودم را غیر فعال یا خاموش کنید.

بعد از خاموش کردن WPS گزینه SAVE را در پایین صفحه کلیک کنید.

زمانی که مودم روشن می‌شود به صورت خودکار نام کاربری آن برای تمامی سیستم‌هایی که شبکه وای فای آن‌ها روشن است نمایش داده می‌شود و در صورتی که فرد جدید از رمز عبور شما اطلاع داشته باشد و یا آن که بتواند آن را حدس بزند با کلیک بر روی نام کاربری شما و وارد کردن رمز آن می‌تواند از اینترنت شما استفاده نماید. برای جلوگیری از هک وای فای باید اسم وای فای یا همان SSID را غیرفعال کنید. برای اینکار همانند شکل زیر گزینه مقابل Broadcast SSID را روی No قرار دهید.

اگر تا اکنون سه مرحله فوق را به ترتیب انجام داده باشید تا حدود ۷۵ درصد از هک مودم خود جلوگیری نموده اید. اما اگر میخواهید به صورت صددرصد مانع نفوذ هکر‌ها به سیستم وای فای منزل و محل کار خود شوید باید مرحله پنجم را نیز انجام دهید.

فعال کردن گزینه محدود کردن در واقع باعث می‌شود تنها تعداد محدودی از کاربرانی که شما برای مودم تعریف کرده اید اجازه دسترسی و استفاده از اینترنت را داشته باشند و کاربرانی که شما برای مودم تعریف نکرده اید حتی با داشتن نام کاربری و پسورد توانایی اتصال به اینترنت را نداشته باشند.

برای این کار کافیست در همین صفحه در قسمت Wireless MAC Address Filter گزینه مقابل Active را بر روی Activated قرار دهید و گزینه مقابل Action را بر روی Allow Association قرار دهید سپس مک آدرس دستگاه‌های خودتان را که برای هر دستگاه مختص خودش است را در قسمت‌های MAC address #۴ , MAC address #۳ , MAC address #۲ , MAC address #۱ , …… وارد کنید و در آخر بر روی گزینه SAVE در پایین صفحه کلیک کنید.

 نکته: شما اگر گزینه مقابل Action را Allow Association بگذارید، فقط مک آدرس‌هایی را که مشخص کرده اید مجاز به وصل شدن به WI-FI هستند و اگر آن را Deny Association بگذارید، مک آدرس‌هایی که مشخص کرده اید نمی‌توانند به WI-FI شما وصل شوند.

همانگونه که در بالا اشاره کردیم برای محدود کردن مودم، نیاز به مک آدرس سیستم خود دارید؛ برای استخراج مک آدرس، باید مراحل زیر را انجام دهید:

۱- از منوی استارت در بخش Search کلمه cmd را تایپ نمایید و سپس دکمه Enter را فشار دهید.

۲- با انجام مرحله فوق صفحه زیر باز می‌شود؛ در این قسمت در بخش مشخص شده، عبارت getmac را تایپ کرده و سپس گزینه Enter را فشار دهید. بعد از چند ثانیه مک آدرس شما نمایش داده می‌شود. حال کافی است که این آدرس را یادداشت کرده و در بخش تعیین شده در مودم وارد نمایید.

با طی کردن پنج مرحله فوق شما به راحتی می‌توانید به صورت صددرصدی مانع هک شدن سیستم وای فای و مودم خود شوید؛ امیدواریم که این ترفند برای شما مفید واقع شده باشد.

منبع: فرارو

انتهای پیام/

منبع

مودم خود را از هک شدن با ترفندی ساده محافظت کنید
www.yjc.news

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا