زندگی

نخستین مناظره از نگاه انتقادی دولت و تشکل‌ های سیاسی

نخستین مناظره از نگاه انتقادی دولت و تشکل‌ های سیاسی

تهران- ایرنا- روش برگزاری و محتوای نخستین مناظره انتخابات ۱۴۰۰، انتقاد هایی را برانگیخته است. ارتقا سطح کیفی مناظرات و فراهم کردن امکان پاسخگویی به اتهامات وارد شده به دولت از مطالبه‌ های جدی مطرح شده است.

نخستین مناظره  از نگاه انتقادی دولت و تشکل‌ های سیاسی

روز ۲۸ خردادماه، سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ششمین دوره انتخابات شورا های اسلامی شهر و روستا، میان‌ دوره‌ای خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد. تکاپو های انتخاباتی از مدت‌ ها قبل آغاز شده و نهاد های مجری و ناظر انتخابات، احزاب، چهره‌ های شاخص جریان‌ های سیاسی و نامزد های احتمالی کارزار انتخابات را پیش می‌برند.

این گزارش آخرین رخدادها در خصوص انتخابات پیش رو طی شبانه‌ روز گذشته را به صورت جمع‌بندی ارایه می‌کند. تازه‌ترین اخبار در مورد تحولات و رویدادهای مرتبط با برگزاری انتخابات و آخرین مواضع نهادهای مسوول در این امر، تشکل‌ های سیاسی و نامزدهای احتمالی انتخابات را در این گزارش می‌خوانیم.

آخرین مواضع نهادها در ارتباط با انتخابات

* پست اینستاگرام سایت رهبر انقلاب پس از نخستین مناظره

صفحه اینستاگرام سایت رهبر انقلاب پس از پخش اولین مناظره انتخابات ۱۴۰۰، با انتشار بخشی از بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار با نمایندگان مجلس نوشت: «هر وقتی نامزدها در مناظرات تلویزیونی روش اهانت و توهین و تهمت و تخریب طرف مقابل و ترساندن مردم از رقیب را دنبال کردند، کشور به نحوی ضرر کرد. ۱۴۰۰/۳/۶ »

این پست با هشتگ انتخاب درست کار درست منتشر شده است. 

* تشکیل کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات

کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری در اطلاعیه‌ ای تصریح کرد: به استناد ماده ۶۲ قانون انتخابات ریاست جمهوری برای تضمین برخورداری یکسان نامزدهای ریاست جمهوری از امکانات دولتی، کمیسیونی به نام «کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات» تشکیل شده است. این کمیته شامل وزیر کشور، دادستان کل، دبیر هیات اجرایی مرکزی انتخابات وزارت کشور، رییس سازمان صدا وسیما و یکی از اعضای شورای نظارت بر سازمان صدا وسیما به عنوان منتخب سه قوه است.

این کمیسیون موظف است طبق ماده ۶۴ قانون انتخابات ریاست جمهوری، اگر ضمن برنامه زنده «مناظره»، هر یک از نامزد ها درخصوص سایر نامزد ها یا دیگر اشخاص حقیقی و حقوقی، مطالب توهین‌آمیز یا هتک حرمت و یا مطالب مغایر با قوانین رسمی کشور، بیان کند، به میزان مناسب، زمان برای پاسخگویی در نظر گیرد.

* رییس دفتر رییس‌جمهوری: در ابتدای مناظره دوم، به دولت فرصت پاسخگویی به اتهامات را بدهید

«محمود واعظی» در نامه‌ای به وزیر کشور به عنوان رییس کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، بر ضرورت تعیین وقتی مناسب در برنامه مناظره دوم نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در رسانه ملی برای پاسخگویی به اتهامات مطرح‌شده از سوی برخی نامزدها علیه دولت در نخستین مناظره زنده تلویزیونی، تاکید کرد.

واعظی در این نامه خطاب به عبدالرضا رحمانی فضلی، تاکید کرده است: با توجه به طرح اتهامات، نسبت‌های ناروا، تحریف اطلاعات و ارایه آمار غلط و سیاه‌رنمایی از وضعیت کشور و اظهارات خلاف واقع و غیرمنصفانه علیه دولت تدبیر و امید از سوی برخی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در مناظره زنده تلویزیونی امروز، ضمن بررسی این موضع از سوی کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، طبق قانون باید با در نظر گرفتن فرصتی مناسب در برنامه مناظره دوم داوطلبان و پیش از آغاز مناظره و سخنان آنان، امکان پاسخگویی به این اتهامات در رسانه ملی فراهم شود.

* سخنگوی دولت: در برنامه زنده تلویزیونی برای پاسخ به اتهامات فرصت مقتضی به نماینده دولت اختصاص یابد

«علی ربیعی»  در نامه‌ای خطاب به رییس سازمان صداوسیما با انتقاد از عدم توجه این سازمان به درخواست‌های پیشین دولت برای پاسخگویی در برابر اتهامات مطرح‌شده توسط نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، تاکید کرد که «در اسرع وقت فرصت مقتضی در برنامه زنده تلویزیونی برای پاسخ به اتهامات یاد شده، به نماینده دولت اختصاص یابد.»

* درخواست نمایندگان قوه مجریه در شورای نظارت بر صداوسیما: فرصتی برای پاسخگویی به اتهامات ناروا در مناظره انتخاباتی فراهم شود

نمایندگان قوه مجریه در شورای نظارت بر صداوسیما در نامه‌ای به رییس سازمان صداوسیما خواستار اختصاص فرصتی مناسب و در اسرع وقت برای نمایندگان دولت جهت پاسخگویی به اتهامات ناروا و بی‌پایه در نخستین مناظره انتخاباتی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری شدند.

آخرین اخبار از احزاب و تشکل‌های اصلاح‌طلب

* سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی: مناظره مشتی از یک خروار بود

« حسین مرعشی» در مصاحبه‌ای گفت: تقسیم کردن مناظره به زمان های کوتاه، اصلا طراحی خوبی نبود.

این چهره سیاسی اصلاح طلب با اشاره به عدم حضور کاندیدا های متنوع عنوان کرد: به هر حال مشتی از یک خروار ضعف بودند. نمی توان هیجانی به این مناظرات وارد کرد. ذات نایافته از هستی بخش… کِی تواند که بود هستی بخش؟، به بیانی دیگر وقتی صحنه را این گونه آرایش داده اند، با این آرایش صحنه که نمی توان معجزه رخ دهد.

مرعشی درباره پوششی بودن کاندیداها نیز اشاره کرد: اصلا بحث پوششی بودن نیست، تراز جمهورِ ایران بسیار فراتر از این ترکیب کاندیداها است.

آخرین اخبار از جناح اصولگرا

* سخنگوی جبهه پیروان خط امام و رهبری: کاندیدا ها وعده‌ های فضایی و نامعقول ندهند

«سیدکمال‌الدین سجادی» در مصاحبه‌ای با اشاره به وعده‌ های ناممکن برخی کاندیدا ها، اظهار کرد: قطعاً بخش‌ های عمده‌ای از مردم چنین وعده‌ هایی را باور نمی‌کنند و دیگر دوره طرح چنین وعده‌هایی برای همراه کردن مردم با خود گذشته است.

وی افزود: مگر می‌شود که بگویند می‌خواهیم یک میلیون تومان یارانه بدهیم؟ این هزینه از کجا و چگونه قرار است تامین شود؟ توان رییس‌جمهوری با همه اختیاراتی که دارد، در ارایه و اجرای چنین طرح‌هایی محدود است و باید مطابق با قوانین و مقررات کشور پیش برود.

سجادی با بیان اینکه طرح چنین وعده‌هایی باعث تخریب و سرخوردگی و آسیب بیشتر به اعتماد عمومی می‌شود، تاکید کرد: بازهم می‌گویم مردم دیگر کمتر به چنین وعده‌هایی گوش می‌دهند. این شیوه برخورد با انتخابات و جلب نظر جامعه دیگر کارآمد نیست و جز تخریب چهره خود این افراد، نتیجه دیگری برای‌شان ندارد.

دبیرکل جامعه اسلامی کارمندان با بیان اینکه کاندیداها وعده‌های فضایی، نامعقول و غیرعملیاتی را کنار بگذارند، اظهار کرد: اگر آنان با الهام از بیانیه گام دوم و رهنمودهای رهبری برنامه‌های خود را حول محور مسائل اقتصادی و رفع مشکلات مردم در این زمینه تنظیم کنند، نتیجه بهتری خواهند گرفت.

* نائب رییس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب: لیست‌های منتسب به شورای ائتلاف صحیح نیست

«مهدی چمران» در جمع خبرنگاران در خصوص اعلام لیست نهایی شورای ائتلاف برای شورای شهر تهران گفت: از روزهای گذشته مصاحبه ها با ٨٤ نفر انتخاب شده، انجام شده است؛ اما نتایج مصاحبه ها هنوز به افراد اعلام نشده و بررسی ها ادامه دارد. وی افزود: تعطیلی های اخیر و برخی مشکلات سبب شد اعلام لیست نهایی با تاخیر اعلام شود اما تلاش میکنیم هرچه زودتر این لیست در روزهای اینده اعلام شود چمران ادامه داد: البته ظرف دو روز آینده ممکن است مصاحبه های حضوری با برخی افراد دیگر انجام شود و قطعا پس از اعلام لیست نهایی، ائتلاف دیگری با گروه های دیگر انجام نمی شود. به گفته وی، هیچ یک از لیست های اعلام شده منتسب به شورای ائتلاف در فضای مجازی صحیح نیست؛ چرا که هنوز به جمع بندی نرسیده ایم. هنوز لیست شورای ائتلاف برای شورای شهر تهران بسته نشده و لیست نهایی در ۱۷ یا ۱۸ خرداد اعلام می‌شود.

*سخنگوی جامعه روحانیت مبارز: نامزد های جامعتین برای انتخابات میاندوره‌ ای خبرگان در تهران مشخص شدند

حجت الاسلام والمسلمین «غلامرضا مصباحی مقدم» در گفت‌ و گویی با اشاره به توافق جامعتین درباره انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری در حوزه استان تهران گفت: پیش از این، بین جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و جامعه روحانیت مبارز (جامعتین) توافق شد که فهرست انتخاباتی خبرگان در تهران متشکل از علیرضا اعرافی، حسینعلی سعدی و رجبی باشد اما با توجه به اینکه شورای نگهبان انتقال رجبی از قم به تهران را مورد موافقت قرار نداد و از سویی جامعه روحانیت مبارز که پیش‌تر هم جناب حجت الاسلام والمسلمین رازینی را به عنوان نامزد خود برای عضویت در مجلس خبرگان رهبری معرفی کرده‌بود، مجدداً مورد تاکید قرار داده‌اند و او هم در فهرست جامعتین خواهند بود.

عضو شورای مرکزی و سخنگوی جامعه روحانیت مبارز ادامه داد: بنابراین علیرضا اعرافی، حسینعلی سعدی و علی رازینی نامزدهای مشترک جامعه روحانیت مباررز و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در انتخابات ۲۸ خرداد میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان در تهران خواهند بود.

منبع

نخستین مناظره از نگاه انتقادی دولت و تشکل‌ های سیاسی
www.irna.ir

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا