زندگی

وریزیا

وریزیا

آموزش نگهداری از گل وریزیا : ما همراه شوید تا بعد از معرفی کامل این گل آپارتمانی در مورد آبیاری ، نور ، رطوبت ، خاک ، کود ، دما و … وریزیا بیشتر بدانید. 

وریزیا

گل وریزیا بسیار زیبا و دوست داشتنی با گل های قرمز بسیار زیبا میباشد. به دلیل همین زیبایی این گل طرفدار زیاد و فروش خوبی را دارد . گفته میشود نگهداری از این گل تا حدودی راحت می باشد . ظاهرا این گل علاقه ی چندانی به آفتاب ندارد و عاشق سایه است. اما اگر دوست دارید در مورد پرورش و نگهداری این گل زیبا بیشتر بدانید با ما همراه شوید تا بعد از معرفی کامل این گل آپارتمانی در مورد آبیاری ، نور ، رطوبت ، خاک ، کود ، دما و … وریزیا بیشتر بدانید.

بسم الله الرحمن الرحیم 

نگهداری از گل وریزیا

گل وریزیا (۲)

گل وریزیا (۳)

بهترین دما برای گل وریزیا دمای ۱۵ الی ۳۰ درجه سانتی گراد می باشد که دمای منزل ۱۵ درجه سانتی گراد می باشد و دمای منزل نیز پایین می باشد و اگر در منزل قرار گرفته شود ، باعث خراب شدن گل می شود . اگر محل قرار گیری گل وریزیا بسیار گرم باشد ، باید حتما گیاه را آبیاری کنید . شما می توانید گیاه را در داخل اتاق قرار دهید ، زیرا باعث می شود که گل رشد خوبی را داشته باشد و فقط دمای صبح با شب ۲ الی ۳ درجه سانتی گراد فرق دارد .

اگر دمای اتاق شما خنک و خوب باشد ، هفته ای ۲ الی ۳ بار آبیاری کافی می باشد و باید روی گل پر از آب باشد به گونه ای که باید روی گل باتلاق درست کنید . همچنین آبیاری به رشد گل کمک خوبی را می کند .

می توانید برای رطوبت گل وریزیا از دو روش استفاده کنید که این دو روش رطوبت گل را تامین می کند و باعث بهتر رشد کردن گیاه می شود . روش اول اینکه هفته ای ۲ الی ۳ بار گیاه را غبار پاشی کنید و غبار پاشی باید به دور از نور آفتاب باشد و روش دوم اینکه تشتی را پر آب کرده و گلدان را در داخل دهید ، این کار نیز به رطوبت گیاه کمک بسیار زیادی را می کند .

گیاه چون در جنگل های آمازون می باشد ، و چون در جنگل آمازون برگ ها در هم می باشد ، باعث به وجود آمدن سایه می باشد و سایه را نیز دوست دارد . بهترین مکان برای گیاه جا های سایه می باشد و همچنین اتاق نیز برای این گل مناسب می باشد . گیاه را در نور قرار دهید ولی بهتر است به دور اشعه خورشید قرار گرفته شود .

در جنگل بخاطر اینکه آب ، رطوبت و نور به مقدار لازم نمی باشد و خاک جنگل دارای مواد آلی می باشد ، باعث رشد کند آن می شود ولی اگر دوست دارید که گیاه رشد خوبی را داشته باشد . باید از مخلوط خاک هایی همچون خاک آلی ، خاک پیت ماس و ترکیت استفاده کنید . این ترکیب از خاک به رشد گیاه کمک بسیار زیادی را می کند .

می توانید برای تغذیه گل وریزیا از دو کود استفاده کنید که کود اولی کود خاک می باشد و کود دومی کود های مایع می باشد که باید از گل فروشی ها تهیه کنید و ماهی ۲ الی ۳ بار به گیاه دهید . برای اینکه گیاه بتواند کود را جذب خود کند ، بهتر است در داخل گلدان حفره ای درست کنید .

زمانی که به مقدار کافی رشد کرد ، باید گلدان را عوض کرده و در گلدان جدید تری قرار دهید . همچنین یادتان باشد که زمانی که دارید گلدان را عوض می کنید ، یادتان باشد که خاک گلدان را نیز عوض کنید .

برای تکثیر گیاه ، باید گل ها آن را جدا کنید و در گلدان های دیگر بگذارید و باید رطوبت کافی و نور به گیاه بتابد تا بتواند رشد خوبی را داشته باشد .این گل جز گل های مرده و پاجوش می باشد که این نوع گل ، زمانی که گل هایش خشک می شود ، پا جوش ها جای خود را به این گل می دهد و باعث به وجود آمدن گل های جدید می شود . زمانی که گلدهی گیاه به پایان رسد ، بهتراست گل را از بیخ بریده و روی آن پلاستیکی قرار دهید و تا زمانی که گیاه شروع به گلدهی می کند ، بگذارید بماند همچنین یادتان باشد که آبیاری به گیاه نیز فراموش نشود .

گل وریزیا (۴)

علت این لکه های قهوه ای ، آفت می باشد که باید هفته ۱ الی ۲ بار از طریق سم پاشی از شر آن ها خلاص شوید . علاوه بر سم پاشی ، می توانید دستمالی را به سم آغشته کرده و به آرامی روی برگ هایی که لکه های قهوه ای دارند بکشید . این کار را تا زمانی که از شر لکه های قهوه ای خلاص شوید ، انجام دهید .

خشک شدن برگ ها به دو علت بستگی دارد . علت اول اینکه گیاه را در محلی خشک قرار داده اید که باید گیاه را به محلی خنک تر و مرطوب تر ببرید . و علت دوم اینکه گیاه تشنه می باشد و آبیاری گیاه بسیار کم می باشد که باید آبیاری گیاه را بیشتر کنید و علاوه بر آبیاری نیز غبار پاشی را نیز انجام دهید .

این موضوع نیز دو علت داد . علت اول اینکه به گیاه نور کافی نتابیده است و باید گیاه را به محلی پر نور تر ببرید و علت دوم اینکه گیاه تغذیه کافی را جذب خود نکرده است و باید تغذیه مصنوعی را نسبت به قبلا بیشتر کنید .

مانند موارد دیگر نیز ، این موضوع نیز به دو علت بستگی دارد . علت اول اینکه گیاه تشنه می باشد و باید دفعات آبیاری بیشتر کرده و تا زمانی که گیاه مانند روز اول شود ، روزانه گیاه را آبیاری کنید . علت دوم اینکه محل قرار گیری گیاه بسیار سرد می باشد که باعث خشک شدن گیاه شده است .

زمانی که محل قرار گیری گیاه گرم باشد ، باعث به وجود آمدن لکه های قهوه ای می شود که باید در چنین مواقعی ، گیاه را غبار پاشی کنید و این غبار پاشی باید به دور از نور خورشید انجام شود . و همچنین علاوه بر غبار پاشی ، باید گیاه را به محلی گرم تر ببرید .

علت سوخته شدن برگ ها و به وجود آمدن لکه های قهوه ای ، بخاطر غبار پاشی در آفتاب می باشد که باید رطوبت گیاه را تامین کنید و برگ هایی که دارای لکه های قهوه ای می باشد را حذف کنید تا به گیاه آسیبی وارد نشود . همچنین یادتان باشد که نباید غبار پاشی در برابر نور خورشید باشد .

برای از بین بردن این حالت های زنگ زدکی ، به هیچ عنوان از مواد شیمیایی و یا براق کننده استفاده نکنید ، زیرا مواد شیمیایی و یا براق کننده آسیب بسیار جدی را به گیاه شما وارد می کند . همچنین برای اینکه این حالت از بین برود ، بهتر است پارچه یا اسفنجی را مرطوب کرده و به آرامی روی برگ هایی که حالت زنگ زدگی دارد بکشید .

این موضوع طبیعی می باشد . زمانی که پا جوش ها رشد کند ، برگ ها حالت خشک شدن را به خود می گیرد . بعد از گلدهی و زمانی که گیاه مادری از بین رفت ، باید پا جوش ها را جدا کنید و هر کدام از پا جوش ها را در گلدانی کوچک قرار دهید . یادتان باشد نباید گلدان بزرگ باشد .

آبیاری بیش از حد می باشد که باید دفعات آبیاری را کم کنید و بین دو آبیاری فاصله بی اندازید . زمانی که خاک شد دوباره شروع به آبیاری کنید . همچنین یادتان باشد که در زمستان هفته ای ۱ الی ۲ بار گیاه را آبیاری کنید و در تابستان نیز هفته ای ۲ الی ۳ بار کافی می باشد .

گل وریزیا (۵)

این گیاه با روش کاشت بذر تکثیر می شود :

گل وریزیا (۶)

۱- مکان مناسب برای نگهداری گل وریزیا ، مکانی روشن به نور آفتاب با گاه گاهی سایه در طول روز می باشد .

۲- خاک مخصوص مخصوص گیاهان تیره بروملیاسه برای این گونه نیز مناسب است .

۳- همچنین می توانید در ترکیبی از خاک گل کاری و پوست تعلب به نسبت رشد نماید .

۴- سعی نمایید دائما آن را مرطوب نگه دارید اما نه کاملا خیس .

۵- در واقع تا حدی خشک شدن سطح خاک قابل تحمل است ، اما عمق خاک نباید کاملا خشک شود .

۶- در بهار و تابستان ماهانه با محلول رقیق کود مایع گیاه را تعذیه نمایید .

۷- در پاییز و زمستان هر شش تا هشت هفته یک بار این کار را انجام دهید .

۸- درجه حرارت ایده آل این گیاه ۱۵ درجه سانتی گراد می باشد .

۹- چون نیازمند رطوبت نسبتا زیاد است ، از غبار پاشی استقبال می کند .

گل وریزیا (۷)

بیشتر بخوانید : 

لیزیانتوس | نگهداری از گل لیزیانتوس (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

محبوبه شب | نگهداری از گل محبوبه شب (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

استرپتوکارپوس | نگهداری از گل استرپتوکارپوس (آبیاری،نور،خاک،کود،دما)

شیپوری | نگهداری از گل شیپوری (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

گل گوشواره ای | نگهداری از گل کفشک (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

گل وریزیا (۸)

بهترین و راحت ترین گیاه آپارتمانی برای خانه های کم نور

موارد مهم برای کاشت، نگهداری گل آلوئه ورا در آپارتمان

گیاهان مقاوم آپارتمانی را بشناسید !! (۲۰ گل خانگی کم توقع)

چگونه از گلهای آپارتمانی مراقبت کنیم؟

تکثیر آنتوریوم | چگونه از آنتوریوم را در خانه نگهداری و تکثیر کنیم؟؟ 

تراریوم یا باغ شیشه ای | چگونه درون بطری یا تنگ تراریوم بسازیم ؟

آموزش تکثیر و نگهداری کاکتوس | چگونه از کاکتوس در خانه نگهداری کنیم؟؟

چگونه از فیکوس بنجامین در خانه نگهداری کنیم ؟؟

چگونه از گل حساس (گل قهر و آشتی) در خانه نگهداری کنیم ؟؟

چگونه از گل کراسولا خرفه ای در خانه نگهداری کنیم ؟؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات من را ذخیره کن تا در آینده نیازی به ورود اطلاعات نداشته باشم

منبع

وریزیا
delbaraneh.com

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا