زندگی

پخش «خورشید بی غروب» و «رازهای جماران» در سالروز رحلت امام خمینی(ره)

پخش «خورشید بی غروب» و «رازهای جماران» در سالروز رحلت امام خمینی(ره)

تهران- ایرنا- شبکه‌های سیما به مناسبت فرا رسیدن ۱۴ خرداد، سالروز رحلت رهبر کبیر انقلاب و قیام خونین ۱۵ خرداد و شهادت امام جعفر صادق (ع) در روز ۱۶ خرداد ویژه برنامه‌های «حسینیه ایران»، «خورشید بی غروب» و … و مستندهایی چون «انقلاب خمینی»، «رازهای جماران» و … را برای پخش آماده کرده اند.

پخش «خورشید بی غروب» و «رازهای جماران» در سالروز رحلت امام خمینی(ره)

به گزارش روز پنجشنبه گروه فرهنگی ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سیما، مستند، برنامه های گفت و گو محور، ترکیبی و … از جمله ساختارهایی است که به مناسبت ایام رحلت بنیانگذار انقلاب اسلامی امام خمینی (ره) و یوم الله پانزده خرداد و شهادت امام جعفر صادق (ع) روی آنتن شبکه های سیما می رود.

 پخش زنده سخنان مقام معظم رهبری در شبکه یک

روز جمعه ۱۴ خرداد، مصادف با سی و دومین سالروز رحلت حضرت امام خمینی(ره) رهبر کبیرانقلاب و بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران، بار دیگر «حسینیه ایران» در شبکه یک برپا می‌شود.

این برنامه از حدود ساعت ۱۱ صبح همزمان با پخش زنده سخنان مقام معظم رهبری به مناسبت رحلت امام خمینی(ره) آغاز می شود.

روز شنبه نیز به مناسبت سالروز قیام خونین ۱۵ خرداد، ویژه برنامه «قیام ۱۵ خرداد» با محوریت ارتباط با شهر ورامین و گفت وگو با افرادی که در این قیام حضور داشتند پخش می شود. این ویژه برنامه حدود ساعت ۱۱:۴۵ تا ۱۳ تقدیم بینندگان شبکه یک می شود.

همچنین روز یکشنبه ۱۶ خرداد، همزمان با سالروز شهادت رییس مکتب تشیع، امام جعفر صادق (ع) ویژه برنامه «خورشید بی غروب» در آستان مقدس علی بن امام باقر(ع) برگزار و از شبکه یک پخش می شود.

زمان پخش این برنامه با اجرای مهدی یراقبافان و کارشناسی حجت الاسلام مومنی از ساعت ۱۲:۲۰ تا اذان ظهر خواهد بود.

 شبکه دو در سالروز ارتحال امام خمینی (ره)

مستند «قیام» به تهیه‌کنندگی محسن اولیایی کاری است از گروه سیاسی که به نقش بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در قیام ۱۵ خرداد و اهمیت آن قیام در شکل‌گیری انقلاب اسلامی در سال ۵۷ اختصاص دارد. این مستند ۱۵ خرداد ساعت ۱۵:۳۰ روانه آنتن خواهد شد.

 همچنین گروه معارف مستندی چند قسمتی پیرامون ارتحال امام خمینی (ره) و قیام پانزده خرداد تهیه‌ کرده که ۱۴ و ۱۵ خرداد پخش خواهد شد.

مستند «انقلاب خمینی» یکی دیگر از برنامه هایی است که جمعه ۱۴ خرداد ساعت ۱۷:۰۰ روانه آنتن می‌شود.

 در روز ۱۴ خرداد ساعت ۱۲:۰۰ نیز مستند ویژه ارتحال کاری از گروه معارف روانه آنتن می‌شود که به نقش بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران از ابتدای زندگی تا لحظه رحلت ایشان اختصاص دارد.

برنامه «امام ما» مستندی است پیرامون ویژگی های شخصیتی، علمی، فقهی و اجتماعی امام خمینی (ره). در این برنامه از تصاویر آرشیوی دوران مبارزات انقلابی ایشان و سخنرانی معروف شان درباره قیام ۱۵ خرداد استفاده شده. این برنامه با مشارکت سازمان اوج کاری است از گروه معارف که ۱۴ خرداد ساعت ۲۱:۳۰ روانه آنتن می شود.

«کوی محبت» به مناسبت شهادت امام جعفر صادق (ع) جمعه و شنبه ساعت ۱۹:۱۵ تقدیم علاقه‌مندان می‌شود.

برنامه «آیینه خانه» کاری از گروه معارف با حضور حجت الاسلام شهاب مرادی و با محوریت ارتحال امام خمینی (ره)، قیام ۱۵ خرداد و شهادت حضرت امام صادق (ع) از پنجشنبه تا شنبه هر روز ساعت ۱۳:۳۰ روانه آنتن می شود.

برنامه «از آسمان» با هدف پرداختن به شهدای مدافع حرم و دفاع مقدس پنجشنبه ۱۴ خرداد ساعت ۱۴:۳۰ روانه آنتن خواهد شد.

همچنین برنامه «ایران» کاری از گروه اجتماعی فرهنگی ۱۴ خرداد ساعت ۲۰:۰۰ با حضور دکتر ولایتی به نقش امام خمینی (ره)  در قیام ۱۵ خرداد و ماندگاری تاثیر آن تا کنون می‌پردازد.

«به تو از دور سلام» به مناسبت شهادت امام صادق (ع) ۱۵ و ۱۶ خرداد ساعت ۱۹:۰۰ دعای ندبه را از یکی از امامزاده‌های متبرک روانه آنتن می‌کند. همچنین نوحه‌سرایی با نوای مداحان و ذاکران اهل بیت (ع) در فواصل برنامه‌ها روانه آنتن خواهد شد.

 گروه کودک و نوجوان نیز ۱۶ خردادماه ساعت ۱۵:۰۰ برنامه نمایشی و آموزشی «تن‌های تنها» پیرامون سیره فکری، علمی و عملی امام صادق (ع) ششمین پیشوای آسمان ولایت و امامت را تقدیم بینندگان خواهد کرد.

«ملاقات در مدار بسته» کاری از تامین برنامه شبکه دو به روزهای بستری شدن امام (ره) در بیمارستان اختصاص دارد که توسط دوربین این اتاق ضبط شده است. این مستند ۱۵ خرداد ساعت ۱۲:۳۰ روانه آنتن می شود.

«پدر، پسر، گلوله» روایت یک سرباز در دوران انقلاب است که  دستور شلیک به مردم را نداده و از حوادث انقلاب، قیام ۱۵ خرداد، دستگیری امام خمینی (ره) و نحوه شهادت پسرشان می گوید. این مستند کاری است از گروه اوج است که ۱۶ خرداد ساعت ۱۲:۳۰ روانه آنتن می شود.

 ناگفته‌های زندگی بنیانگذار انقلاب در شبکه سه

مجموعه مستند «رازهای جماران» در چهار قسمت ۳۰ دقیقه ای به روایت زندگی حضرت امام خمینی  و مناسبات سیاسی و فردی ایشان از زبان محافظین بیت امام در حد فاصل سال‌های ۵۷ تا ۶۸ می‌پردازد و از روز پنجشنبه سیزدهم خرداد تا یکشنبه شانزدهم خرداد ساعت ۱۶:۴۵ از شبکه سوم سیما روی آنتن خواهد رفت.

محافظین جزو نزدیک ترین افراد به بیت امام بودند و ناگفته‌ها و روایت های شنیدنی و جذابی را از زندگی امام خمینی برای بیان دارند که برای اولین بار در قالب یک مجموعه مستند روایت خواهد شد.

همچنین در مجموعه مستند ««رازهای جماران» برای اولین بار بیش از ۱۰۰ قطعه عکس و تصاویر دیده نشده از جماران و بیت امام برای اولین بار به نمایش در می‌آید. ساخت این مجموعه مستند بیش از دو سال به طول انجامیده است و برای ساخت آن از صدها ساعت گفت‌وگوی شنیده نشده و هزاران صفحه منابع دیده نشده استفاده شده است. مجموعه «رازهای جماران» به کارگردانی مشترک محسن سلیمانی و محمد ثقفی، مجری طرح: محسن سلیمانی، تهیه‌ شده در خانه مستند و محصول سازمان هنری رسانه‌ای اوج است.

 «سه ‌دیدار» در شبکه چهار سیما

برنامه سه قسمتی «سه دیدار» به تهیه کنندگی ابوالفضل نوری مقدم و کارگردانی محمدقاسم تولایی فر از روز یکشنبه ۹ خرداد به مدت سه روز، هرروز ساعت ۱۹ روی آنتن می رود.

سه ‌دیدار رونوشتی اصیل و دغدغه‌مند، از شخصیت و تفکرات رهبر انقلاب مستضعفان است. این برنامه گفتگومحور اختصاص دارد به بیانات، اندیشه ها، نگاه و به طور خلاصه توصف امام خمینی (ره)، بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران.

دیدار اول با عنوان «غریبه‌ای که دوستش داریم…»، گزاره هایی را برای آشنایی زدایی از تصویر معمول و مرسوم امام خمینی (ره) بیان می کند.

در دیدار دوم با عنوان «حرف‌هایش، کهنه اما بدیع بود…»، چند روایت معتبر از احیای دین توسط امام (ره) بیان می شود.

و نهایتا دیدار سوم با عنوان «افق‌های تازه‌ای باز کرد…»، مقدمه ای خواهد بود بر تبیین جنگ فقر و غنا از دید و نگاه امام خمینی (ره).

مستند «مسیحا نفس»، کاری است از گروه سیاسی شبکه چهار به تهیه کنندگی امیر فکری که جمعه شب ساعت ۲۲ پخش خواهد شد.

مسیحا نفس، داستان میشل ستبون است که از اوایل شروع انقلاب در ایران به پوشش تظاهرات در تهران و قم پرداخته و تا قائله کردستان حدود سی هزار عکس سیاه و سفید و رنگی تهیه کرده و به بیان خاطرات خود از همراهی امام خمینی(ره) از نوفل لوشاتو تا هنگام ورود به ایران در بهمن ماه سال ۵۷ و شخصیت ایشان که تاثیر زیادی بر زندگی حرفه ای ایشان و خودش گذاشته است می پردازد و انقلاب را از دریچه دوربین خود روایت می کند.

«عصر» ویژه رهبر کبیر انقلاب اسلامی روی آنتن خواهد رفت. این ویژه برنامه که با اجرای نادر طالب زاده به دغدغه های انقلاب اسلامی می پردازد و پخش آن از ابتدای خرداد ماه آغاز شده و تا پایان خرداد روی آنتن خواهد بود. در برنامه پنجشنبه ۱۳خرداد ماه با حضور یک مهمان ویژه غیرایرانی به امام و اندیشه ایشان خواهد پرداخت. «عصر» هر شب ساعت ۲۳ از شبکه چهار پخش می شود.

سخنرانی حسن رحیم پور ازغدی نیز منعطف به همین ایام، روز جمعه ۱۴ خرداد ساعت ۱۶پخش خواهد شد.

 گروه سیاسی شبکه چهار سیما ویژه برنامه دو قسمتی «امام ما» را ۱۴ و ۱۵ خرداد ساعت ۱۵:۳۰ روی آنتن می‌برد.

مستند دو قسمتی «امام ما» به بیان برخی از نظرات و دیدگاه های حضرت امام خمینی (ره) در باب مفاهیمی همچون عدالت اجتماعی عدالت اقتصادی اخلاق سیاسی و … می پردازد.

 در این مستندها از نظرات کارشناسانی همچون دکتر کوشکی، دکتر ابراهیم فیاض و دکترصدرا، به همراه پخش سخنان رهبری و تصاویر آرشیوی استفاده شده است.

برنامه تلویزیونی «مصیر» کاری از گروه اجتماعی شبکه چهار سیما، به تهیه کنندگی کاوه امیری جاوید است که در روز شنبه ۱۵ خرداد ساعت ۱۲ ظهر، با میزبانی از دکتر قدیری ابیانه با موضوع «روابط بین الملل و سیاست خارجی در اندیشه امام خمینی (ره)» با اجرای محمدمهدی ابراهیمی نصر روی آنتن می‌رود.

  بیعتی دوباره با امام خوبی ها در شبکه پنج

مستند روایی «آن روز» به واقعه پانزده خرداد ۱۳۴۲در شهر ورامین و روستاهای اطراف آن می‌پردازد و این واقعه را از زبان شاهدان عینی و خانواده های شهدای پانزده خرداد به تصویر می کشد. در این مستند همچنین زندگی شهید والامقام حسن خانی روایت خواهد شد. «آن روز» به تهیه کنندگی و کارگردانی سید احمد مصطفوی با استفاده از تصاویر آرشیوی کمتر دیده شده از واقعه ۱۵ خرداد روز جمعه ساعت ۲۲:۲۵ دقیقه از شبکه پنج سیما پخش می‌شود.

برنامه «عطر عاشقی» جمعه ۱۴خرداد ساعت ۱۷:۳۰ از بیت حضرت امام (ره) از شهرستان خمین روی آنتن شبکه پنج می رود. در این برنامه حجت الاسلام دکتر ناصر رفیعی پیرامون نقش حضرت امام (ره) در بسترسازی عصر ظهور برای حاضران صحبت خواهد کرد و سید جواد میری زیارت آل یاسین را قرائت می‌کند. 

مستند تامینی «تشییع بزرگ» به کارگردانی مصطفی فتاحی جمعه ۱۴ خرداد ساعت ۱۶:۲۰ پخش می شود. این مستند تصویرگر وداع باشکوه ملت ایران با پیکر مطهر بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران است که از زبان خلبانان بالگرد که حامل پیکر مطهر امام (ره) بودند روایت می‌شود.

مستند گفتگو محور «عصر خمینی» به بررسی گفتمان انقلاب از صحیفه امام خمینی(ره) می پردازد. در این مستند کارشناسان سیاسی یا شخصیت هایی که از نزدیک در جریان اقدامات انقلابی امام (ره) بوده اند، اندیشه های آن بزرگ مرد تاریخ را واکاوی و تحلیل می نمایند. این مستند به تهیه کنندگی و کارگردانی محمدرضا رضائیان روز چهاردهم خرداد ساعت ۱۲ از شبکه پنج سیما تماشایی می‌شود.

«هفت آسمان» شبکه آموزش در شهادت امام جعفر صادق (ع)

برنامه هفت آسمان، ویژه برنامه شبکه آموزش سیما شنبه ۱۵ خرداد پس از اذان مغرب، با تهیه کنندگی محمد رسولی محلاتی به مدت ۴۵ دقیقه در شب شهادت امام جعفر صادق علیه السلام پخش خواهد شد. 

 سی و دومین سالروز ارتحال ملکوتی حضرت امام (ره) در شبکه قرآن و معارف سیما

همزمان با سی و دومین سالروز رحلت بنیانگذار انقلاب اسلامی امام خمینی رحمت الله علیه ، ویژه برنامه های شبکه قرآن و معارف سیما از روز پنجشنبه ساعت۱۳:۳۰ با پخش سخنرانی مقام معظم رهبری در حرم مطهر بنیانگذار جمهوری اسلامی مربوط به سال های گذشته آغاز می‌شود.

همچنین در ساعت ۱۸ روز ۱۴ خرداد بازپخش سخنرانی مقام معظم رهبری به مناسبت سی و دومین سالروز رحلت امام خمینی (ره) به روی آنتن می‌رود.

برنامه «رو به راه» نیز در روزهای ۱۴ و ۱۵ و ۱۶ خرداد ساعت ۲۴ به صورت زنده از کربلای معلی با ویژه  ارتحال حضرت امام خمینی رحمت الله علیه ، قیام ۱۵ خرداد و شهادت امام صادق علیه السلام پخش می‌شود.

به مناسبت قیام ۱۵ خرداد سال ۴۲، روز شنبه سخنرانی حضرت امام خمینی رحمت الله علیه در سال ۱۳۴۲  ساعت ۱۷:۴۰ و برنامه  «خانه های فاطمی» ساعت ۲۰ پخش می‌شود.

 «نسیم آوا» در سوگ

برنامه های «تور بزرگ»، «نسیم آوا» و «چهل تیکه» در ایام تعطیلات در ساعات ۲۱، ۲۲ و ۲۳ منعطف با رحلت امام خمینی (ره)، قیام ۱۵ خرداد و همچنین شهادت امام جعفر صادق(ع) روی آنتن شبکه نسیم می‌رود.

منبع

پخش «خورشید بی غروب» و «رازهای جماران» در سالروز رحلت امام خمینی(ره)
www.irna.ir

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا