زندگی

گل آناناس

گل آناناس

با ما برای آشنایی با گل آناناس ، شرایط نگهداری ، آفات و بیماری ها و روش تکثیر خانگی همراه شوید. آبیاری ، رطوبت ، خاک ، نور ، کود و دما …

گل آناناس

اینبار قرار است با هم در مورد گل آناناس صحبت کنیم که در واقع همان گیاهی است که به ما میوه خوشمزه آناناس را هدیه میدهد. شاید برایتان جالب باشد که شما میتوانید از گل آناناس به عنوان یک گیاه آپارتمانی مراقبت کنید و در صورت نگهداری درست مثل آبیاری ، رطوبت ، خاک ، نور ، کود و دما … یک میوه آناناس جدید به دست آورید . چه کاری لذت بخش تر از پرورش گیاهی که قرار است به شما میوه بدهد؟ با ما برای آشنایی با این گل ، شرایط نگهداری ، آفات و بیماری ها و روش تکثیر خانگی همراه شوید.

بسم الله الرحمن الرحیم 

آموزش نگهداری از گل آناناس

گل آناناس (۱)

گل آناناس (۲)

این گیاه باید نور کافی بهش تابش کند تا بتواند رشد خوبی را داشته باشد . همچنین نیم سایه نیز خوب می باشد و نباید به هیچ عنوان در برابر نور مستقیم آفتاب قرار بگیرد.

بهترین و عالی ترین دما برای گل آناناس و رشد آن دمای ۱۸ الی ۲۱ درجه سانتی گراد می باشد که می تواند رشد خوبی را داشته باشد و اگر بیشتر یا کمتر از دمای گفته شد ، باعث خراب شدن گیاه خواهد شد.

باید بین دو آبیاری فاصله باشد و زمانی که خاک گیاه خشک بود اقدام به آبیاری کنید . اگر آبیاری بیش از حد اندازه باشد ، باعث پوسیده شدن ریشه می شود.

برای تامین رطوبت گیاه می توانید از دو روش استفاده کنید . اولین روش که روزانه گیاه را غبار پاشی کنید و این غبار پاشی باید به دور از نور خورشید باشد . روش دوم اینکه تشتی را پر از آب و سنگ ریزه کرده و گیاه را در آن قرار دهید . گیاه می تواند از این دو روش رطوبت خود را تامین کند.

برای تغذیه مصنوعی باید از کود های مصنوعی زینتی استفاده کنید که به گلدهی و رشد گیاه ، کمک بسیار زیادی را می کند .  کود را با مخلوط کرده و هفته ای ۱ بار به گل دهید و زمانی که گلدهی گیاه شروع شد هفته ای ۲ الی ۳ بار دهید.

می توانید برای گیاه از خاک کمپوست استفاده کنید که این خاک در تمام گل فروشی ها می باشد . و همچنین خاک کمپوست به گل آناناس کمک بسیاری می کند.

برای تعویض گلدان گل آناناس باید دو بار انجام شود . اولین بار بعد از ۳ ماه که پاجوش را در گلدان گذاشته اید و بار دوم ، بعد از ۲ سال ک باید در گلدانی بزرگ تر و خاکش نیز سبک باشد . همچنین یادتان باشد که در هنگام تعویض گلدان باید دستکش دستتان باشد ، زیرا باعث آسیب رساندن می شود.

برای تمیز کردن برگ های گل آناناس اصلا توصیه نمی شود که از مواد براق کننده استفاده کنید . زیرا باعث رساندن آسیب می شود . برای تمیز کردن برگ ها می توانید از دو روش استفاده کنید . روش اول اینکه دستمالی را به آب آغشته کرده و به آرامی روی برگ ها بکشید و روش دوم اینکه آب لیمو صنعتی نه طبیعی را با آب مخلوط کرده و روی برگ ها بکشید.

برای تکثیر گل آناناس باید در فصل بهار انجام شود . و دمای تکثیر نیاز باید ۲۴ الی ۲۷ درجه سانتی گراد باشد و حتما از خاک کمپوست استفاده کنید . زمانی که گیاه میوه اش را می دهد ، خشک می شود و فقط از آن جوانه می باشد که آن جوانه ها پاجوش می باشد که باید آن را در گلدان های دیگر بکارید و رسیدگی های کافی را انجام دهید . بعد از گذشت چند روز از میوه دادنش ، به آرامی گیاه مادر را بیروت کشیده و پاجوش ها را جدا کرده و تا زمانی ک ریشه بزند در آب قرار دهید.

گل آناناس (۳)

دو علت دارد . علت اول اینکه دفعات تغذیه مصنوعی گیاه را بیشتر کنید و علت دوم اینکه گیاه در محلی سردی قرار دارد که باید به محلی گرم تر ببرید و رسیدگی کافی را انجام دهید.

علت آن آفت می باشد که برای خلاص شدن از شر این آفت ها باید از سم حشره کش استفاده کنید . سم را به پنبه ای آغشته کرده و روی لکه های قهوه ای بکشید.

به دو عامل بستگی دارد . علت اول گیاه کم آب می باشد و آبیاری اش را بیشتر کنید . و علت دوم نیز محل قرار گیری گیاه گرم بوده و باید به جای خنک ببرید . همچنین می توانید گیاه را نیز غبار پاشی کنید.

نور کافی به گیاه نتابیده است و تغذیه نیز کم می باشد ک باید گیاه را در محلی پر نور قرار دهید و دفعات تغذیه را نیز افزایش دهید.

گیاه در محلی سرد قرار دارد دارد ک باید آن را به محلی گرم تر ببرید و آبیاری نیز بیشتر کنید.

گیاه را در محلی گرم قرار داده اید که باید خیلی سریع آن را به محلی خنک تر و بهتر ببرید . همچنین غبار پاشی را نیز انجام دهید.

غبار پاشی را در آفتاب انجام داده اید و باعث سوخته شدن برگ ها شده است . بهتر است برگ های سوخته را حذف کنید تا باعث خراب شدن برگ های دیگر نشود . همچنین دستکش فراموش نشود.

در ابتدا گفته شد که نیاز به استفاده از مواد شیمیایی نمی باشد . برای رفع این زنگ زدگی ، دستمالی را به آب آغشته کرده و به آرامی روی برگ ها بکشید.

کاملا طبیعی می باشد . پس از خشک شدن گیاه مادری را به بیرون آورده و پا جوش ها را در گلدانی دیگر قرار دهید.

آبیاری بیش از اندازه می باشد و بهتر است بین دو آبیاری فاصله داشته باشد و زمانی که خاک خشک بود ، گیاه را آبیاری کنید و در فصل زمستان نیز هفته ای ۱ بار کافی می باشد.

گل آناناس (۴)

گل آناناس (۵)

آناناسی که خودتان پرورش می ‌دهید ممکن است کوچک تر از نوع فروشگاهی  آن باشد اما مطمئن باشید طعم آن بسیار لذیذ تر است .

برای پرورش آناناس در خانه مهم ترین نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که آناناس شما نباید خیلی رسیده و زرد باشد چون در این صورت به احتمال زیاد جواب نخواهد داد . حالت ایده آل این است که این کار را با آناناسی که خیلی نرسیده است و برگ های آن شکل خوبی دارند و خیلی سبز هستند و خشک نشده اند ، انجام دهید . در بدترین حالت اگر خیلی آناناس رسیده دوست دارید و نمی‌ توانید از آن بگذرید ، قسمت بالایی آناناس را ببرید و بقیه آ نرا در یخچال بگذارید تا رسیدن آن کامل شود ، سپس آن را میل کنید .

بعد از بریدن قسمت بالایی آن را در آب گذاشته و در جایی که نور مستقیم دارد مانند کنار پنجره‌ ی پر نور قرار دهید تا عمل ریشه زایی صورت بگیرد . با گذشت روز ها می ‌بینید که برگ ها شروع به خشک شدن می‌ کنند ، این طبیعی است اما با کمی دقت متوجه می ‌شوید که کم کم برگ های کوچک جدیدی در مرکز گیاه جایگزین آن ها می‌ شوند و این یعنی گل آناناس شما نمرده و در حال شروع زندگی جدیدی است .

بعد از گذشت ۱۵ الی ۳۰ روز می ‌توانید ریشه های کوچکی را ببینید که رشد کرده اند . حالا شما می ‌توانید آن را درون گلدانی جدید بکارید ، اما قبل از این کار باید توجه کنید که اول برگ هایی را که کاملا مرده اند را جدا کنید چون آن ها دیگر به درد نمی‌ خورند و حتی ممکن است گیاه شما را خراب کنند .از این به بعد شما تنها کاری که باید بکنید صبر است . وقتی گیاه بزرگ تر شد می‌ توانید آن را درون گلدان بزرگ تری بکارید و نه تنها جنبه ی تزیینی دارد بلکه حتی می‌ توانید از میوه تازه ی آن هم استفاده کنید .

گل آناناس (۶)

بیشتر بخوانید: 

مارانتا | نگهداری از گل مارانتا (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

آلاماندا | نگهداری از گل آلاماندا (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

آنتوریوم | نگهداری از گل آنتوریوم (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

آزاله | نگهداری از گل آزاله یا ژینوس (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

گیلاس مجلسی | نگهداری از گل تاجزیزی (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

گل آناناس (۷)

بهترین و راحت ترین گیاه آپارتمانی برای خانه های کم نور

موارد مهم برای کاشت، نگهداری گل آلوئه ورا در آپارتمان

گیاهان مقاوم آپارتمانی را بشناسید !! (۲۰ گل خانگی کم توقع)

چگونه از گلهای آپارتمانی مراقبت کنیم؟

تکثیر آنتوریوم | چگونه از آنتوریوم را در خانه نگهداری و تکثیر کنیم؟؟ 

تراریوم یا باغ شیشه ای | چگونه درون بطری یا تنگ تراریوم بسازیم ؟

آموزش تکثیر و نگهداری کاکتوس | چگونه از کاکتوس در خانه نگهداری کنیم؟؟

چگونه از فیکوس بنجامین در خانه نگهداری کنیم ؟؟

چگونه از گل حساس (گل قهر و آشتی) در خانه نگهداری کنیم ؟؟

چگونه از گل کراسولا خرفه ای در خانه نگهداری کنیم ؟؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات من را ذخیره کن تا در آینده نیازی به ورود اطلاعات نداشته باشم

منبع

گل آناناس
delbaraneh.com

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا