اخبار

روحانی: انتخابات روز جمعه سرنوشت‌ساز است/ مردم در 8 سال گذشته مسئولیت سنگینی بر دوش داشتند

روحانی: انتخابات روز جمعه سرنوشت‌ساز است/ مردم در 8 سال گذشته مسئولیت سنگینی بر دوش داشتند

رئیس‌جمهور گفت: مردم بزرگ ایران در طول این 8 سال بار مسئولیت سنگینی را بر دوش داشتند و در مراحل مختلف این مسئولیت را به‌خوبی انجام دادند؛ بر ما لازم و واجب است که فداکاری و موفقیت مردم را به‌خوبی برایشان تشریح کنیم.

روحانی: انتخابات روز جمعه سرنوشت‌ساز است/ مردم در 8 سال گذشته مسئولیت سنگینی بر دوش داشتند

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز در جلسه هیئت دولت طی سخنانی ضمن تبریک ایام ولادت حضرت امام علی‌بن موسی الرضا(ع) و دهه کرامت اظهار داشت: مهم‌ترین مسئله‌ای که در پیش داریم، انتخابات روز جمعه 28 خرداد است و روز انتخابات همیشه برای ما مهم و سرنوشت‌ساز بوده است البته در این انتخابات همان‌طور که مقام معظم رهبری اشاره کردند، ممکن است در بررسی احراز صلاحیت‌ها ظلمی صورت گرفته باشد و در جریان تبلیغات انتخاباتی حتماً ظلم‌های فراوانی رخ داده است و همه ما باید خودمان را موظف به رفع آن ظلم‌ها و جبران آن بدانیم و این شدنی است.

وی گفت: باید ترسیم شود که از سال 1397 تا امروز چه خسارت‌هایی بر اثر اقدام تروریستی آمریکا و جنگ اقتصادی علیه ملت ایران که به مردم ما تحمیل شده، است، ما سه‌سال نتوانستیم نفتی را که می‌خواستیم، بفروشیم و این موضوع روشن است و اگر تحریم و جنایت ترامپ نبود، ما حداقل 60 میلیارد دلار اعتبار از کشورهای دیگر می‌گرفتیم و در کشور سرمایه‌گذاری می‌شد این مسئله باید به مردم توضیح داده شود.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: می‌گویند که “ما به بیرون کاری نداریم”؛ چه‌کسی 28 مرداد را برای ما درست کرد؟ چه‌کسی در جنگ جهانی دوم کشور را تصرف کرد؟ عفلقیان بودند که در جنگ تحمیلی 8ساله از بیرون وارد کشور شدند، جنایتکار باید نشان داده شود و گفته شود که صدام و ترامپ به‌عنوان دو جنایتکار چه‌کاری کرده‌اند، نباید بگوییم “ما با جنایتکار کاری نداریم و فقط به داخل نگاه می‌کنیم”، در تجاوز خارجی و جنگ تحمیلی باید بیرون کشور و جنایتکار را دید و باید برآورد خسارت کنیم و بگوییم در این سه‌سال چه خسارتی به مردم وارد شده است.

روحانی در ادامه گفت: دو و نیم درصد بودجه کشور معادل 12 هزار میلیارد تومان از نفت بوده و در این شرایط بودجه‌ی بدون نفت را طراحی کردیم؛ کسی فکر نمی‌کرد در این کشور بودجه بدون نفت طراحی و عمل  شود. برای جبران سهم نفت در بودجه، سهام دولت را 6 برابر سال قبل فروختیم که کار بزرگی بود. اوراق مالی را چند برابر استفاده کردیم و این خیلی مهم است که دولتی در جنگ اقتصادی باشد و  یک ریال از پایه پولی بانک مرکزی استفاده نکند.

وی بیان کرد: در این ایام سخت همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، شاغلین و ترمیم حقوق‌ها را به انجام رساندیم این کار عظیم و بزرگ بوده و در این‌میان کرونا هم اضافه شد که مشکلات خاص خودش را برای کشور داشت. هزینه‌های اضافه به ما تحمیل شد  و درآمدها از دست ما رفت، صادرات و واردات کشور دچار مشکل شد. در جنگ اقتصادی ممکن است کارخانه‌ها به دلیل نداشتن مواد اولیه تعطیل شوند؛ در این دولت یک واحد تولیدی به خاطر نداشتن مواد اولیه تعطیل نشده  و این مسئله مهمی است که ما در این مقطع جای نفت، از پتروشیمی و فولاد استفاده کردیم، چون برای وارد کردن کالا و دارو به درآمد ارزی نیاز داشتیم و عمدتا پتروشیمی و فولاد ارز را به صحنه آورد و توانست کشور را اداره کند.

رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: در تبلیغات ایام انتخابات کسی نگفت در شرایط تحریم اقتصادی چگونه ملت توانستند نفس بکشد، ملت ما رنج فراوانی برد اما توانست مقاوم بایستد و این ایستادگی باعث شد که طرف مقابل سر به زیر با ما در وین مذاکره کنند. اگر این دولت نبود و دیگران جای ما بودند شک نکنید حتما امروز فصل 7 منشورسازمان ملل متحد و همه قطعنامه‌ها بر سر کشور بود. کسی که توانست مسیر را دقیق و باتدبیر ادامه دهد که برجام را حفظ کند و نگذارد قطعنامه‌های سازمان ملل برگردد و  قدم به قدم کاهش تعهدات را انجام دهد، توانمندی هسته‌ایش را از همیشه قوی‌تر کند این دولت بود. بنابراین تدبیر عظیم و بزرگی انجام شد که ما مشکلات و تهدیدات را تبدیل به فرصت کنیم.

روحانی در ادامه گفت: دیروز بانک مرکزی گزارش رشد اقتصادی سال 99 را برای من فرستاد که یکی از افتخارات این دولت است؛ در سال 99 در بسیاری از کشورهای مهم و پیشرفته رشد اقتصادی آنها منفی بوده است و این منفی بودن از منفی 3 تا منفی 15 متغییر بوده است و به صورت متوسط رشد اقتصادی جهان حدود منفی 4 بوده است. در این شرایط جنگ اقتصادی که کشور درگیر آن بود و شیوع ویروس کرونا،‌ در سال 99 نسبت به سال 98 رشد اقتصادی کشور مثبت 3.6 بوده است که یکی از افتخارات بزرگ ملت ایران است.

وی افزود: اگر ملت ایران،‌ مقاومت و صبور نداشت این مهم محقق نمی‌شد و همین مردم بودند که کشاورزی و صنعت را به حرکت درآوردند. رشد صنعت کشور در سال 99 نسبت به سال 98 طبق گزارش اعلام شده، مثبت 7.1 است، گروه کشاورزی نیز در سال 99 نسبت به سال 98 مثبت 4.5 رشد کرده البته خدمات ما رشد نداشته و صفر است ولی منفی نیست. رشد اقتصادی  3.6  که از افتخارات بزرگ ملت ایران و رشد صنعتی و کشاروزی است، در این شرایط  سبب شد تا آمریکا را به وین بیاورد.

رئیس‌جمهور ادامه داد: رشد در فعالیت‌های زیربنایی و صادرات بنزین سبب حضور آمریکا در وین شده در حالی که آمریکا دید به‌رغم همه تحریم‌ها برای سرنگونی و فروپاشی اقتصاد کشور، 3.6 در سال کرونا و همه فشارها، رشد داشتیم. کشور در سال کرونا نیز در بخش‌های مختلف از رشد قابل قبولی برخوردار بوده و پرستاران، مدافعان سلامت، تمام شرکت‌های دانش بنیان، صنعت کشور کار بسیار مهمی انجام دادند. اینکه ما در دوره کرونا موفق شدیم تخت‌های ویژه را در شرایط جنگ اقتصادی و دوره کرونا به دوبرابر افزایش دهیم، بسیار حائز اهمیت است.

وی در ادامه سخنان خود درباره انتخابات روز جمعه بیان کرد: اینکه نقد، انتقاد و گلایه داشته باشیم، جای خود ولی باید همه جمهوریت را پاسدار بداریم؛ جمهوریت از یادگارهای امام راحل(ره) و از تأکیدات مقام معظم رهبری است. نباید بگذاریم جمهوریت آسیب ببیند، اگر گله از یک نهاد یا اقدامی گلایه داریم، اگر از دولت گلایه داریم، راهش قهر از صندوق نیست. قهر با صندوق هیچ مشکلی را برای ما حل نمی‌کند؛ پای صندوق رفتن در این شرایط استحکام نظام ماست و قدرت ما را بیشتر می‌کند. چه فایده‌ای دارد اگر به پای صندوق نرویم؟ آثارش چیست؟ پیش وجدان خودتان بررسی کنید. اگر مشکلی وجود دارد، راه حل آن مشکل بازهم صندوق است، باید پای صندوق برویم.

رئیس‌جمهور عنوان کرد: برخی گلایه‌هایی که داریم برخی توسط مجلس، برخی توسط دولت و برخی توسط نهادهای دیگر حل می‌شود، معضلات بزرگی که در ذهن شما وجود دارد، براساس اصل 59 از طریق صندوق حل می‌شود. همه باید تمامی اصول قانون اساسی را پاس بداریم؛ این درست نیست که بخشی را قبول کنیم و بخشی را قبول نکنیم.

وی هم‌چنین اظهار داشت: ممکن است بگویید ما افرادی را می‌خواستیم الان نیستند؛ از بین کسانی که الان هستند، یکی را انتخاب کنیم و حتما همگی در انتخابات حضور یابیم. از اینکه انتخاباتی که سرد باشد، مردم حضور نیابند و پای صندوق‌ها خلوت باشد، نفع نمی‌بریم و موجب ضرر و خسارت است؛  نقد و انتقاد راه دارد و هر مشکلی از طریق صندوق رأی حل می‌شود و راه دومی وجود ندارد.

روحانی گفت: به وزارت کشور، استانداران و مجریان انتخابات تأکید می‌کنم که این صندوق امانت مردم است و آراء، حق الناس مردم است و نباید بگذاریم حتی یک رأی جابجا و کم و زیاد شود. مجریان انتخابات همه متعهد هستند و می‌دانند که چه وظیفه سنگینی برعهده دارند و باید دقت کنیم از تمام آراء حراست شود و با حراست دقیق و حضور پرشور مردم، جمعه‌ی خوبی پیش رو داشته باشیم و 28 خرداد 1400 به عنوان یک روز خوب در تاریخ کشور ثبت شود.

وی با تأکید بر اینکه به رأی مردم احترام می‌گذاریم، خاطر نشان کرد: تردید ندارم که تا پایانِ این دولت شرایط کرونا بهتر خواهد شد و در خشکسالی هم تلاش می‌کنیم که وضع بهتری باشیم و امسال سخت‌ترین سال در نیم‌قرن اخیر است ولی با این شرایط سخت، هر روز یک افتتاح داریم. در تحریم هم در نقطه پایانی تحریم هستیم و نمی‌دانم چطور این قلم مقداری کُند شده و باید چند کلمه نوشته شود و نقطه گذاشته شود و ان‌شاالله امیدواریم تا پایانِ این دولت، دولتی با مهار کرونا، کم‌ترین خسارت از خشکسالی، دولتی با پایان تحریم و شرایط اقتصادیِ مناسب تحویل بدهیم.

انتهای پیام/

منبع خبر

روحانی: انتخابات روز جمعه سرنوشت‌ساز است/ مردم در 8 سال گذشته مسئولیت سنگینی بر دوش داشتند
www.tasnimnews.com

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا